Podłoga w salonie – panele czy płytki?

W aranżacji salonu od lat zdecydowanie dominują panele. Ich trwałość, atrakcyjna cena oraz dostępność w wielu wariantach sprawiają, że doskonale wpasowują się one w gusta i potrzeby większości klientów. Na panelach nasz wybór jednak wcale się nie kończy! Jednym z pomysłów na podłogę w pokoju dziennym są również płytki! Czy płytki do salonu to dobry pomysł? Które z dostępnych rozwiązań wybrać?

Panele do salonu – dlaczego to dobry wybór?

Do paneli w salonie nie trzeba specjalnie przekonywać większości z nas. Panele przemawiają do nas pod wieloma względami, stąd też ich ogromna popularność we współczesnych aranżacjach. Ich zaletą jest bez wątpienia dostępność w wielu wariantach do wyboru. Różnorodność dotyczy zarówno wybarwienia, jak i jakości. Panele do salonu występują w odcieniach beżowych, szarych, brązowych, a nawet czarnych. Mogą imitować m.in. strukturę drewna z wyraźnym sękami i usłojeniem lub stylową jodełkę. Mogą ponadto wyróżniać się jednolitym, jak i bardziej zróżnicowanym wybarwieniem. Z łatwością dopasujemy je dlatego do każdego wystroju i wnętrz o różnorodnym charakterze.

Jasne panele w nowoczesnym salonie.

Na korzyść paneli podłogowych przemawia także ich atrakcyjna i przystępna cena. Warto jednak mieć na względzie, że im niższa cena, tym najpewniej gorsza jakość. A panele w salonie ze względu na intensywne użytkowanie tego pomieszczenia mimo wszystko nie powinny odznaczać się przeciętną trwałością. Podłoga w pokoju dziennym musi być trwała i wysoce odporna na ścieranie.

Panele w salonie swoją strukturą przypominającą drewno wprowadzają również do środka ciepłą, przytulną aurę. Nadają aranżacji spokojnego, klimatycznego charakteru.

Ich zaletą jest ponadto bardzo prosty i niewymagający fachowych umiejętności sposób montażu. Jeżeli nasz pokój dzienny nie jest szczególnie duży, a przy tym ma regularny kształt, bez problemu możemy wykonać go samodzielnie!

Do jakiego stylu pasują panele do salonu?

Osoby, które zdecydowały się na panele do salonu, mają bardzo duże możliwości aranżacyjne. Panele pasują bowiem do wielu kompozycji. Równie efektownie będą prezentować się we wnętrzach nowoczesnych, industrialnych, skandynawskich, boho, klasycznych, vintage, rustykalnych oraz wielu innych. Gdy zdecydowaliśmy się na minimalistyczny wystrój salonu, panele imitujące drewno mogą zostać wykorzystane jako akcent ocieplający naszą aranżację! W skandynawskim pokoju dziennym panele podłogowe staną się natomiast elementem uzupełniającym, harmonizującym. Jeżeli nadal zastanawiamy się, jak umeblować salon, sklep meblowy online dostarczy nam mnóstwo inspiracji!

Ciemne panele w salonie na tle jasnych mebli i ścian.

Dlaczego warto zdecydować się na płytki do salonu?

Płytki w salonie cieszą się mniejszą popularnością niż panele. Moda na nowoczesne, minimalistyczne wnętrza oraz współczesne trendy zdecydowanie wpłynęły jednak na coraz to większe zainteresowanie tą formą wykończenia podłogi w pokoju dziennym. Dlaczego warto zdecydować się na płytki do salonu?

Przede wszystkim ze względu na ich trwałość. Dobrej jakości kafle cechują się bardzo dużą wytrzymałością, odpornością na odkształcenia, uszkodzenia oraz działanie wilgoci. W pokoju dziennym szczególnie dobrze sprawdzą się płytki gresowe – solidniejsze i bardziej odporne na ścieranie niż ceramiczne. W narażonym na wzmożoną eksploatację salonie warto stosować rozwiązania wysokiej jakości.

Płytki do salonu, podobnie jak panele występują również w przeróżnych wariantach kolorystycznych i strukturalnych. Mogą imitować m.in. beton, kamienie szlachetne, a nawet drewno!

Szare płytki w nowoczesnym salonie.

Zaletą płytek jest także prosty sposób ich czyszczenia. O ile w przypadku paneli musimy uważać, aby nie używać zbyt mocno namoczonej ścierki, o tyle w przypadku kafli kontakt z wodą nie jest im straszny.

Decydując się na płytki, musimy być jednak świadomi, że są one chłodniejsze, mniej przyjemne w dotyku. Siadanie na podłodze, czy chodzenie po niej bosymi stopami będzie z pewnością bardziej odczuwalne niż przy panelach. Wyjątek może stanowić sytuacja, w której posiadamy ogrzewanie podłogowe. Niedogodnością płytek może być również większy hałas, jaki spowodują upadające na podłogę przedmioty. Gdy będzie to szkło, w wyniku kontaktu z twardą posadzką najpewniej rozbije się na wiele drobnych kawałków.

Płytki do salonu – aranżacje

Płytki w salonie doskonale wyglądają w szczególności w aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych. Do takich wnętrz możemy wybrać przede wszystkim kafle białe, szare, grafitowe lub czarne. Płytki będą pasować również do wystroju glamour, klasycznego oraz modern classic – w takim przypadku postawmy na wykończenie w połysku lub posadzkę imitującą naturalne kamienie, takie jak marmur lub granit.

Nowoczesny salon z szarą podłogą.

Płytki w salonie są również świetnym wyborem wtedy, gdy nasz pokój dzienny jest otwarty na kuchnię. W ten sposób możemy zachować ciągłość aranżacyjną i zastosować taką samą posadzkę na całej, dużej powierzchni. Dzięki temu nasza przestrzeń nabierze spójnego charakteru.