Nowoczesne szezlongi we współczesnych aranżacjach

Szezlongi to jedne z wielu mebli, które dziś przeżywają swoją drugą młodość. Na ich przykładzie możemy stwierdzić, że moda kołem się toczy. Niegdyś były one synonimem luksusu, na który stać było jedynie nielicznych. Dzisiaj jednak wygodne, nietuzinkowe szezlongi mogą znaleźć się w niemalże każdym domu. Co wyróżnia te wydłużone, charakterystyczne fotele oraz dlaczego warto wzbogacić nimi swoją przestrzeń dzienną?

Szezlong – wypoczynek we francuskim stylu

Osoby, które nigdy nie spotkały się z tym słowem, jak i samym meblem, już za chwilę przekonają się, jak doskonały jest to element wyposażenia. Nazwa szezlong wywodzi się z języka francuskiego i w tłumaczeniu oznacza „długi fotel”. Został on zaprojektowany we Francji w wieku XVIII, jako luksusowy mebel wypoczynkowy dedykowany królewskim i arystokratycznym rodzinom. Swoim kształtem przypomina wydłużony fotel lub wąską kanapę, dlatego też ciężko jest go pomylić z jakąkolwiek inną bryłą. Ze względu na charakterystyczny wygląd oraz przeznaczenie szezlong przez lata był utożsamiany z luksusem, niedostępnym dla zwykłych domostw.

Dzisiaj szezlong wciąż pozostaje meblem luksusowym, jednak w zupełnie innym znaczeniu tego słowa. Patrząc na szezlong, każdy z nas natychmiast stwierdzi, że jest on stworzony do wyjątkowo przyjemnego wypoczynku oraz relaksu w zaciszu własnego domu. Taki fotel w salonie pozwoli nam zatem doświadczyć całkowicie nowej jakości odpoczynku. Najwięcej propozycji szezlongów znajdziemy oczywiście w sklepie meblowym.

Do jakich aranżacji pasuje szezlong?

Zróżnicowany wybór współczesnych szezlongów sprawia, że możemy wzbogacić nimi wystrój niemalże każdego salonu. Stylowe, wydłużane fotele szczególnie dobrze prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu art deco, nowoczesnym, glamour oraz klasycznym. Rzadziej spotkamy je natomiast pośród aranżacji skandynawskich, czy boho.

Jeśli poszukujemy perfekcyjnego szezlonga do nowocześnie wykończonej strefy dziennej, wartym polecenia jest model https://www.meblewersal.pl/8930-fotel-laguna.html. Niezwykle rozłożysty, wypełniony sprężynami falistymi i pianką gwarantuje doskonały wypoczynek.

Bardziej wytwornym i wyszukanym szezlongiem jest natomiast FOTEL LORD z bogatymi pikowaniami. Znakomicie wygląda on w równie dekoracyjnych wnętrzach, pośród aranżacji o klasycznym lub antycznym duchu.

fotel-lord fotel-lord

Gdzie i jak umieścić szezlong w salonie?

Obok fotela takiego jak szezlong ciężko przejść obojętnie. Zanim jednak zdecydujemy się na jego zakup, powinniśmy mieć na względzie, że potrzebuje on odpowiedniej przestrzeni. Nie będzie zatem dobrym wyborem do bardzo małych, zamkniętych pokojów w bloku. Najznakomitszy efekt stworzy on natomiast w przestronnych, otwartych oraz reprezentatywnych salonach. Umieszczony na dużej przestrzeni nie zaburzy jej harmonii. Nie będzie również prezentował się nienaturalnie.

Szezlong możemy ustawić w kilku konfiguracjach. Pierwszy wariant to połączenie go razem z pozostałymi meblami wypoczynkowymi. Tego rodzaju fotel nie komponuje się jednak dobrze w towarzystwie równie obszernego narożnika, dlatego zalecamy, aby ulokować go wraz ze zgrabną sofą albo wersalką.

Druga możliwość to wykorzystanie szezlonga jako pojedynczego elementu, tworzącego niejako oddzielny kąt wypoczynkowy. Możemy postawić go tuż pod oknem lub blisko kominka. Często wybiera się go także do biblioteczek, jako idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu z ulubioną książką. Obok szezlonga poza regałem z lekturami, możemy umieścić również niewielki stoliczek kawowy lub dodatkowy fotel. W ten sposób zaaranżujemy niezależną, intymną strefę do rozmów w kameralnym gronie. Po wiele innych luksusowych szezlongów do salonu zapraszamy tutaj.