Jak sprytnie przechowywać rzeczy na małej powierzchni?

W małych mieszkaniach na pierwszy plan wysuwają się rozwiązania, które pozwolą zaaranżować takie wnętrza w sposób wygodny i praktyczny, bez niepotrzebnego zagracania dostępnej przestrzeni. Produkty oferowane dzisiaj przez producentów, poza wyjątkową funkcjonalnością odznaczają się również estetycznym wyglądem, dlatego też sami przekonamy się, że niewielkie mieszkanie naprawdę może być zarówno komfortowe, jak i stylowe.

Meble do przechowywania w niewielkich mieszkaniach – najlepsze rozwiązania

Aranżując małe wnętrza, musimy z reguły natrudzić się nieco bardziej, niż przy urządzaniu mieszkania o standardowym metrażu. Największym problemem dotyczącym niedużych powierzchni jest to, w jaki sposób pomieścić na nich wszystkie potrzebne nam rzeczy. Każda z nich powinna mieć swoje miejsce, ponieważ pamiętajmy, że im więcej przedmiotów będzie znajdować się niedbale ustawionych „na widoku”, tym przestrzeń ta stanie się bardziej zagracona. Jeśli nie chcemy, aby w naszym mieszkaniu mimo porządku panował wizualny bałagan, skoncentrujmy się na sprytnych sposobach przechowywania oraz maksymalnym zagospodarowaniu każdego kąta. W tym celu warto odwiedzić sklep meblowy.

Szafa – modułowa, a może na wymiar?

Szafa nie jest w tym miejscu oczywiście żadnym odkryciem, jednak warto przypomnieć, jak ważną rolę odgrywa. To główny i podstawowy mebel, w którym możemy pomieścić największą liczbę rzeczy. Mimo małej powierzchni naszego mieszkania, szafa powinna zajmować możliwie jak najwięcej miejsca. W ten sposób będziemy mogli zrezygnować z innych, zabierających przestrzeń mebli. W niewielkim mieszkaniu odradzamy standardowe modele dwudrzwiowe, wolnostojące. Lepiej zastąpić je szafami modułowymi lub na wymiar, sięgającymi sufitu. Sami decydujemy wtedy o ich wymiarach, wyglądzie oraz układzie półek, szuflad i drążków na wieszaki. Idealnym przykładem takiej szafy jest https://www.meblewersal.pl/4096-szafa-mika-ii-150.html. Szafy na wymiar będą świetnym wyborem we wnętrzach o nietypowym i nieregularnym układzie, np. ze skosami, załamaniami, czy wnękami.

Komody

Komody, podobnie jak szafy to podstawowe meble, w których możemy ukryć wiele rozmaitych rzeczy. Są również na tyle uniwersalne, że doskonale prezentują się w różnych wnętrzach, zwłaszcza w salonie, sypialni, pokoju dziecka oraz biurze. Z jednej strony komody to idealne bryły do przechowywania, z drugiej doskonale sprawdzają się także w roli elementu dekoracyjnego. Możemy zaaranżować je w dowolny sposób, wykorzystując ich górny blat na m.in. pamiątki, zdjęcia, kosmetyki, czy książki.

Meble wielofunkcyjne

Małe wnętrza uwielbiają sprytne rozwiązania do przechowywania o zastosowaniu 2w1. Mowa tu przede wszystkim o zestawach wypoczynkowych wyposażonych w funkcję spania oraz dodatkowe pojemniki na pościel i inne tekstylia. Zarówno kanapy, jak i łóżka mogą posiadać także wielofunkcyjne ramy, np. z półkami i szufladami. W ten sposób być może uda się nam zrezygnować z oddzielnego regału, a miejsce, które miałby on zająć, przeznaczymy na inny, bardziej potrzebny mebel.

Do wielofunkcyjnego wyposażenia zaliczymy ponadto pufy, które świetnie sprawdzają się w niemalże każdym wnętrzu – salonie, przedpokoju, pokoju dziecka lub sypialni. Wybierajmy modele wyposażone w dodatkowy schowek, takie jak pufa TOKIO, w którym zmieścimy wiele drobiazgów. Pufy mogą służyć nam jako dodatkowe miejsce do siedzenia, podnóżki, a nawet… stoliczki nocne w małej sypialni!

Na uwagę zasługują także skrzynie, w szczególności pokryte miękką, tapicerowaną poduchą, która zapewnia wygodne miejsce do siedzenia, jednocześnie skrywając w sobie głębokie wnętrze do przechowywania. Skrzynie i kufry to dokonały element wyposażenia pokoju dziecięcego, przedpokoju, salonu oraz sypialni. Możemy postawić je również na tarasie lub balkonie.

Meble wiszące

Jeśli brakuje nam miejsca na podłodze, zagospodarujmy ściany! Podwieszane meble to znakomity sposób na zwiększenie miejsca do przechowywania. Takie moduły warto zastosować m.in. w sypialni, pokoju oraz łazience, wybierając w zależności od potrzeby i preferencji zabudowane szafki lub otwarte półki. Znajdziemy je tutaj.

Wykorzystanie wnęk i skosów

Osoby mające mieszkania ze skosami lub wnękami mogą łatwo przekuć te z pozoru kłopotliwe powierzchnie na atuty. Przeznaczmy je na dodatkowe miejsca do przechowywania! Takie przestrzenie to wymarzone skrytki na sezonowe ubrania, akcesoria lub buty,  książki, sprzęty gospodarstwa domowego, czy zabawki.