Jak urządzić pokój dla gości?

Pokoje gościnne nie są standardem w naszym budownictwie, jednakże spotkamy się z nimi w wielu domach jednorodzinnych, dysponujących odpowiednim metrażem. Na wydzielenie osobnego pokoju dla gości najczęściej decydują się osoby, które często spędzają czas w większym gronie lub też mają rodzinę zamieszkującą na drugim końcu Polski bądź poza jej granicami. Dzięki takiemu rozwiązaniu odwiedzający nas bliscy mogą zawsze pozostać z nami na dłużej i cieszyć się komfortowymi warunkami do wypoczynku. Jak w takim razie zaaranżować pokój gościnny?

Pokój dla gości – od czego zacząć?

Urządzając pokój dla gości, powinniśmy zastanowić się nad rozwiązaniami, które sami chcielibyśmy spotkać w takim wnętrzu. Wygodne łóżko, szafka, miejsce do przechowywania ubrań, a może telewizor lub radio? Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią i budżetem dysponujemy. Najwięcej propozycji oferuje nam oczywiście sklep meblowy.

Pamiętajmy, że pokój gościnny nie jest dobrym miejscem na eksperymenty wnętrzarskie. Zrezygnujmy zatem z krzykliwych kolorów, czy też abstrakcyjnego mieszania różnych stylów. Niech będzie to wnętrze klasyczne, wypełnione łagodnymi i spokojnymi barwami oraz urządzone w sposób spójny i harmonijny. Jego stylistyka powinna zostać dopasowana do wystroju pozostałych pokojów w naszym domu.

Miejsce do spania w pokoju dla gości  

Podstawowym meblem w każdym pokoju gościnnym jest oczywiście łóżko. Najlepszym wariantem okażą się łóżka dwuosobowe, idealne dla par lub małżeństw. Możemy wybierać między standardowymi modelami skrzyniowymi, takimi jak łóżko XELO. Jego zaletę stanowią integralne szafki nocne oraz dekoracyjne punkty LED. Jeśli jednak zależy nam na zaaranżowaniu przestrzeni gościnnej w bardziej luksusowym stylu, wybierzmy eleganckie łóżka tapicerowane. Znajdziemy je tutaj.

Poza łóżkiem małżeńskim powinniśmy przygotować się także na inną okoliczność. Być może odwiedzą nas znajomi pozostający singlami lub rodzina z dzieckiem. Wtedy też w naszym pokoju przyda się dodatkowe, oddzielne miejsce do spania. Najbardziej kompaktowym rozwiązaniem jest rozkładany fotel, który w tym przypadku będzie spełniać funkcję 2w1. Inną możliwość stanowi zgrabna, dwuosobowa sofa lub łóżko pojedyncze, pod warunkiem, że dysponujemy na nie odpowiednim miejscem.

Pozostałe meble do pokoju gościnnego

Pokój dla gości pełni przede wszystkim funkcję sypialni, jednakże dobrze, jeśli będzie odznaczać się on również niektórymi cechami charakterystycznymi dla salonu.

Zaraz po wyborze łóżka, naszą uwagę powinniśmy skoncentrować na szafie. Może być to standardowa, dwudrzwiowa szafa wolnostojąca lub też pakowna szafa wykonana na wymiar. Tutaj wiele zależy od naszych potrzeb. Na co dzień pokój dzienny jest przeważnie użytkowany jako pomieszczenie wielofunkcyjne. Jeśli zatem przykładowo, w pozostałej części domu brakuje nam miejsca do przechowywania, duża szafa w tym wnętrzu to bardzo dobry pomysł. Pamiętajmy jednak o tym, aby wydzielić odpowiednią przestrzeń dla gości i zachować ją pustą. Zamiast szafy, możemy wybrać po prostu większą komodę. Zdecydujemy się na nią zwłaszcza wtedy, gdy nasz pokój gościnny to pomieszczenie niewielkie i symboliczne.

Poza kwestiami praktycznymi warto zadbać ponadto o rozwiązania, które pozwolą poczuć się naszym gościom jak u siebie w domu. Prywatny telewizor lub radio będą idealnymi dodatkami do tego wnętrza. Na pewno przyda się w nim także zgrabny stoliczek, modne biurko lub konsola o wszechstronnym zastosowaniu. Niezwykle stylowy, a zarazem funkcjonalny mebel to m.in. https://www.meblewersal.pl/7037-konsola-hilton-c-120.html.

Punktowe oświetlenie w postaci lamp stojących i biurkowych, miękki i przytulny dywan, plakaty lub zdjęcia na ścianach, a także gwarantujące prywatność zasłony to również pożądane dodatki w pokoju przeznaczonym dla gości.