Stoliki kawowe do salonu: na jaki się zdecydować?

Stolik kawowy należy do jednych z najważniejszych i podstawowych elementów wyposażenia każdego pokoju dziennego. Dopełnia on strefę wypoczynkowo-gościnną, zapewniając komfortowy relaks przed telewizorem lub w gronie bliskich. Jego wysoka funkcjonalność sprawia, że nie sposób pominąć go w aranżacji żadnego salonu. Jak powinien wyglądać idealny stoliczek kawowy? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Jak wybrać stolik kawowy do salonu?

Ława kawowa spełnia funkcje praktyczne, jednakże nie oznacza to, że nie jest również elementem dekoracyjnym naszego pokoju dziennego. Swoją stylistyką powinna zatem dopełniać wystrój salonu i tworzyć wraz z nim spójną kompozycję. We wnętrzach eklektycznych możemy potraktować ją także jako wyróżnik, nadający pomieszczeniu charakteru. Ważne pozostają ponadto kwestie takie jak materiał, z jakiego wykonano stolik kawowy, jego wielkość i kształt.

Wielkość  

Wielkość ławy powinna odpowiadać rozmiarom całego pokoju, a ponadto wymiarom zestawu wypoczynkowego. Jeśli np. do masywnego i dużego narożnika ze skóry dobierzemy zbyt mały i „lekki” stolik kawowy, najpewniej zgubi się on w takiej aranżacji.

Kształt

Kształt stolika musi zostać dopasowany do kształtów pozostałych mebli. W salonach, w których przeważają zaokrąglone linie i ranty, lepiej sprawdzi się stolik okrągły lub owalny. Do kanciastych, prostych brył możemy natomiast dobrać ławę kwadratową lub prostokątną.

Materiał

Materiał przesądzi o solidności i wytrzymałości naszego mebla. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na blat, na którym będziemy kłaść gorące filiżanki z kawą lub herbatą, jak i wiele innych naczyń z przekąskami. Powinien odznaczać się on możliwie najwyższą odpornością na powstawanie przebarwień oraz zarysowania. Tworzywo użyte do produkcji wpłynie ponadto na ciężkość ławy. Ma to znaczenie, gdy m.in. salon jest również naszą sypialnią i aby rozłożyć kanapę, musimy codziennie przestawiać stojący przed nią stoliczek. W celu znalezienia najlepszych modeli warto odwiedzić sklep meblowy.

Pozostałe funkcjonalności

Powołując się po raz kolejny na przykład, w którym salon spełnia funkcję sypialni – warto w tym przypadku zdecydować się na stoliki kawowe wyposażone w kółka. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do podnoszenia bryły i nadwyrężenia kręgosłupa. W małych pokojach dziennych powinniśmy natomiast postawić na ławy z dodatkowymi półkami lub szufladami do przechowywania. Funkcjonalne rozwiązanie stanowią także stoliki kawowe wsuwane takie jak https://www.meblewersal.pl/7100-zestaw-law-largo-duo.html. Świetnie sprawdzą się zarówno w niewielkich, jak i dużych pokojach. Zwłaszcza gdy lubimy spędzać czas w większym gronie.

Stolik kawowy a wystrój salonu

Stolik kawowy powinien doskonale współgrać z resztą wyposażenia salonu. Nie będzie to trudne do wykonania, gdy zdecydujemy się na komplet mebli należących do jednej serii. Jeśli jednak uznaliśmy, że urządzimy nasz pokój w bryłach pochodzących z kilku linii, musimy wiedzieć, jak zachować pożądaną harmonię.

Propozycję do nowoczesnych wnętrz może stanowić ŁAWA FRIDA 90. Ciekawy kształt, proste linie oraz ponadczasowe kolory doskonale oddają charakter współczesnych aranżacji.

lawa-frida-90

 

W salonach w stylu glamour popularne są natomiast stoliki kawowe ze szkła takie jak https://www.meblewersal.pl/7028-lawa-escada-b.html. Stalowe podstawy wybarwione w srebrze znakomicie podkreślają znamienne dla tego wystroju elegancję i luksus.

Industrialne, otwarte przestrzenie będą idealnym miejscem na ławy na metalowych, czarnych podstawach z drewnianymi blatami. Do salonów skandynawskich wybierzmy natomiast lżejsze bryły – stoliczki w bieli i drewnie, na cienkich i skośnych nogach.