Jak urządzić pokój przechodni?

Z pokojami przechodnimi najczęściej spotkamy się w starym budownictwie – kamienicach, mieszkaniach w bloku, czy mieszkaniach zlokalizowanych w dawnych budynkach przemysłowych. Jak możemy zagospodarować taką przestrzeń? Na co warto ją przeznaczyć? 

Pokoje przechodnie wywołują wiele emocji. Dla wielu osób są przeszkodą, ponieważ w pewnym stopniu odbierają wnętrzu funkcjonalności. Nie zawsze jednak musi tak być. Wszystko zależy tak naprawdę od układu, wielkości i charakteru całego mieszkania. Tego, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania. Ile osób będzie w nim mieszkać i ile „standardowych” pokojów potrzebujemy. Czasami pomieszczenie przechodnie okazuje się bardzo wygodnym i pożądanym rozwiązaniem! Jego zaaranżowanie nie zawsze musi być dlatego wyzwaniem.

Na co przeznaczyć pokój przechodni?

Pokój przechodni, czyli taki, który nie jest ani klasycznym pokojem, ani korytarzem, może zostać zaaranżowany na wiele różnych sposobów. Wbrew pozorom takie dodatkowe wnętrze, zamiast odbierać naszemu mieszkaniu funkcjonalności, może ją zwiększyć! Wystarczy, że dobrze rozplanujemy całą dostępną przestrzeń, a przechodnie pomieszczenie wcale nie okaże się tak wielką niedogodnością.

Jadalnia w pokoju przechodnim

Jeżeli pokój przechodni znajduje się pomiędzy kuchnią a salonem, jest idealnym miejscem na jadalnię. W ten sposób jesteśmy w stanie utworzyć przestronną, funkcjonalną przestrzeń wypoczynkowo-gościnną. Znajdująca się między kuchnią a pokojem dziennym jadalnia pozwoli na komfortowe, szybkie serwowanie dań na stół. Zapewni ponadto wygodne, płynne przejście do salonu, w którym po zakończonym posiłku będziemy mogli odpocząć przed telewizorem. W pokoju przechodnim, który jest jadalnią, tak naprawdę wystarczy nam nawet sam stół pokojowy i krzesła. Możemy jednak wzbogacić tę przestrzeń również o witryny na zastawę stołową lub komodę. Jeżeli nie ma w niej okien, postawmy na jasne, rozjaśniające kolory.

Na przejściu pomiędzy jadalnią a salonem warto pomyśleć także o drzwiach, które umożliwią czasowe rozdzielenie tych dwóch pomieszczeń. Dzięki temu podczas spotkań w większym gronie część gości będzie mogła prowadzić głośne rozmowy przy stole, a część wyciszyć się na kanapie.

Biuro w pokoju przechodnim

Pokój przechodni to również idealne miejsce na domowe biuro. Na takie przeznaczenie tego pokoju możemy zdecydować się praktycznie zawsze, niezależnie od tego, z jakimi pomieszczeniami graniczy. Rozwiązanie te docenią wszystkie osoby, które pracują zdalnie lub od czasu do czasu muszą wykonać kilka służbowych obowiązków poza firmą. Praca w biurze urządzonym w przechodnim pokoju zapewni nam o wiele spokojniejsze i bardziej komfortowe warunki niż na przykład w salonie. Uchroni nas ponadto przed koniecznością przenoszenia pracy do sypialni. Takie wnętrze możemy także częściowo przeznaczyć na domową biblioteczkę lub strefę relaksu. Wtedy też na jednej połowie znajdzie się biurko, krzesło i regały, a na drugiej wygodny fotel, miejsce na książki, lampa i stoliczek. Wszystkie potrzebne meble znajdziemy oczywiście w sklepie meblowym online.

Garderoba w pokoju przechodnim

Pomieszczenie przechodnie, które graniczy na przykład z sypialnią, pokojem dziecka, salonem lub biurem to także świetne miejsce na domową garderobę. Raczej nie decydujmy się jednak na takie rozwiązanie, gdy obok znajduje się kuchnia. Wtedy też zachodzi ryzyko, że zapachy unoszące się podczas gotowania będą osiadać na naszych ubraniach.

Do takiego wnętrza wystarczy wstawić dużą, pakowną szafę, taką jak m.in. szafa LUCA 200. Garderoba w pokoju przechodnim zda egzamin nawet wtedy, gdy w pomieszczeniu tym nie ma okien. Odpowiednie będą jasne kolory, punktowe oświetlenie sufitowe i duże lustra. Jeżeli za pokojem przechodnim znajduje się tylko Wasza sypialnia lub gabinet, w takiej garderobie możecie przechowywać również inne przedmioty, na które brakuje Wam miejsca w mieszkaniu. Dzięki temu nie będą zagracać one salonu, czy znajdować się zaraz na wejściu w przedpokoju.

Pokój dziecka w pokoju przechodnim

W pomieszczeniu przechodnim można urządzić ponadto pokój dziecka lub rozdzielić pokoje rodzeństwa. Kiedy takie rozwiązanie będzie dobrym pomysłem? Przede wszystkim wtedy, gdy dalej znajduje się jedynie sypialnia rodziców. Jeżeli pozwala Wam na to układ i metraż mieszkania oraz liczba wszystkich pomieszczeń, pokój przejściowy może służyć również wyłącznie jako bawialnia.

Pokój przechodni jako sypialnia

Czy w takim razie pokój przechodni sprawdzi się jako sypialnia dla osób dorosłych? To wszystko zależy od tego, z jakimi pomieszczeniami graniczy. Gdy na przykład wejście do pokoju przechodniego odbywa się przez salon, a drugim pokojem skrajnym jest garderoba, biuro lub prywatna łazienka (nieprzeznaczona dla gości), wtedy też możemy rozważyć aranżację sypialni w pokoju przechodnim.