Jak wybrać idealny materac do sypialni?

Wybór materaca do spania to jedna z najistotniejszych kwestii, z jaką przyjdzie Ci się zmierzyć podczas aranżowania sypialni. To w głównej mierze od niego zależeć będzie Twój komfort i higiena snu, a tym samym – nastrój, w jakim będziesz witać i spędzać każdy nowy dzień. Jaki materac do sypialni będzie w takim razie najlepszy? Co liczy się przy jego wyborze?

Wybór materaca do spania to o tyle skomplikowana kwestia, że tak naprawdę nie da się w tym przypadku sformułować konkretnych zaleceń. Zawsze jest to sprawa w 100% indywidualna. Jego wybór powinien dlatego bez wyjątku zostać poprzedzony dokładnym sprawdzeniem go w sklepie meblowym. Tylko samodzielne przetestowanie wybranego modelu da Ci pewność, że jest to materac idealny właśnie dla Ciebie. Poniżej dzielimy się jednak kilkoma podpowiedziami i informacjami, które powinny ułatwić Ci poszukiwania.

Jakie rodzaje materacy wyróżniamy?

Mówiąc o rodzajach materacy, mamy na myśli przede wszystkim materace bonellowe, kieszeniowe, lateksowe, piankowe i termoplastyczne.

Materace bonellowe to materace, w których sprężyny przyjmują kształt klepsydry i są połączone drutem. Cechą charakterystyczną tego rodzaju materacy jest to, że nacisk w jednym punkcie rozchodzi się po całej powierzchni i jest odczuwany równomiernie. To podstawowy, uniwersalny typ materaca, z którym spotkamy się zarówno w domach, jak i przestrzeniach komercyjnych, takich jak pensjonaty, pokojowe hotelowe.

Przytulna sypialnia z szarym łóżkiem tapicerowanym.

Materace kieszeniowe w odróżnieniu od bonellowych składają się ze sprężyn schowanych w oddzielnych, połączonych ze sobą woreczkach (kieszeniach). W taki oto sposób każdy z elementów pracuje samodzielnie, a materac ten reaguje na nacisk tylko miejscowo. W związku z tym jest szczególnie polecany parom, ponieważ praktycznie nie odczuwa się na nim ruchów drugiej strony.

Kolejny z rodzajów materacy to materace lateksowe, które wskazuje się jako idealne dla dzieci i alergików. Są wyjątkowo trwałe, elastyczne, dobrze dopasowujące się do kształtu ciała, a także wykazujące właściwości antybakteryjne.

Materace piankowe, w tym piankowe termoplastyczne cechują się elastycznością i wytrzymałością. Są z reguły stosunkowo twarde. Modele termoplastyczne mają zdolność reagowania na temperaturę ciała i dopasowania się do jego krzywizn. Należą do bardzo komfortowych i sprzyjają rozluźnieniu mięśni.

Jakie są klasy twardości materacy do spania?

Jeśli temat materacy do spania jest ci już co nieco znany, z pewnością Twojej uwadze nie umknęły pojawiające się przy nich symbole H1 – H4. Są to tak zwane klasy twardości, a literka „H” odnosi się do angielskiego słowa „hardness”, czyli właśnie „twardość”.

  • Materac H1 – materac lekki, rekomendowany osobom o wadze do 60 kg.
  • Materac H2 – materac średnio miękki, przeznaczony dla osób ważących 50 – 80 kg.
  • Materac H3 – materac średnio twardy, polecany osobom ważących średnio 70 – 100/110 kg.
  • Materac H4 – materac bardzo twardy, dla osób, których waga przekracza 100 kg.

Klasa twardości jest jedną z kluczowych właściwości przy wyborze materaca do spania. Idealny materac nie powinien być zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy. Zbyt miękki do Twojej wagi materac będzie wywoływać efekt zapadania się i zacznie się odkształcać, a także wymusi na kręgosłupie nienaturalne ułożenie. Zbyt twardy również okaże się niewygodny, mogąc powodować uciski w wybranych częściach ciała i boleści kręgosłupa.

Nowoczesna sypialnia z biurkiem.

Jaki materac wybrać? O tym warto pamiętać

Podczas wyboru idealnego materaca pamiętaj także o kilku ważnych kwestiach:

  • Materac powinien być dłuższy od osoby, która będzie na nim spała o minimum 20 cm.
  • Poza wagą ciała istotną rolę odegra także to, jaką pozycję przyjmujesz najczęściej podczas snu. Czy śpisz na boku, plecach, brzuchu? Jeśli jest to przykładowo bok, materac powinien być elastyczny, aby umożliwić wystającym częściom ciała (m.in. ramionom i biodrom) odpowiednie zagłębienie, jednocześnie utrzymując kręgosłup w prostej linii. W przypadku spania na plecach lub brzuchu ciężar ciała rozchodzi się już bardziej równomiernie.
  • Wybór materaca powinien uwzględniać także indywidualne preferencje, czy przypadłości. Jeśli przykładowo borykasz się ze schorzeniami kręgosłupa, poproś o radę swojego ortopedę. Niech wskaże i doradzi Ci, jaki materac sprawdzi się w Twoim indywidualnym przypadku. To samo tyczy się osób starszych, zawodowych sportowców, czy alergików.
  • Na rynku znajdziesz dzisiaj także popularne materace określane jako 7-strefowowe, odpowiednio podpierające ciało w 7 kluczowych strefach (głowa, szyja i barki, lędźwie, biodra, uda, łydki, stopy). Warto pamiętać jednak, że tego rodzaju materace są tworzone pod konkretne osoby. Ludzi o średnim wzroście, którzy nie mają ponadto tendencji do wiercenia się i częstej zmiany pozycji w trakcie snu. Właśnie wtedy sprawdzają się najlepiej.