Jak stworzyć przytulne wnętrze za pomocą mebli?

Najczęściej, mówiąc o przytulnych wnętrzach, odwołujemy się do odpowiednich kolorów i dodatków, dekoracji. Czy przytulne mogą być jednak również same meble? Zdecydowanie tak! Co je w takim razie charakteryzuje? Sprawdź!

Przytulne meble tapicerowane

Tak jak w potęgowaniu wrażenia przytulności we wnętrzach nieocenione są tekstylia, tak również na tak doskonałe efekty pozwolą nam meble tapicerowane. Najlepszym rodzajem materiału obiciowego do przytulnej, klimatycznej przestrzeni będą aksamitne, eleganckie i miękkie plusze o gładkiej i przyjemnej w dotyku powierzchni, a także plecionki o naturalnym wyglądzie, mikrofazy, czy imitujące zamsz altary.

W przypadku mebli tapicerowanych nie bez znaczenia pozostaje również ich kolorystyka. Sprzymierzeńcami przytulnych wnętrz są w szczególności kolory ziemi – bezpieczne, ciepłe beże i brązy, zielenie (m.in. oliwka, pistacja) delikatne żółcie, czy pomarańcze. Trafionym wyborem będą także niektóre pastele, takie jak lawenda, lila, pudrowy róż, brzoskwinia.

Tapicerowany narożnik w jasnym obiciu, z kocem i granatowymi poduszkami.

Pamiętaj, że meble tapicerowane to nie tylko narożnik, czy kanapa, ale i puf, stylowy szezlong, fotel, krzesło pokojowe, łóżko kontynentalne. Możesz wykorzystać je dzięki temu w różnych wnętrzach. Wszystkie je znajdziesz w stacjonarnym lub internetowym sklepie meblowym.

Przytulne meble z drewna

Gdy mowa o przytulności, nie sposób pominąć oczywiście drewna. Drewno to synonim ciepła, przytulności. Materiał, który jak żaden inny potrafi wprowadzić klimat do każdego wnętrza. Nadać mu uroku. Jeśli marzysz o przytulnej przestrzeni, poza meblami tapicerowanymi będziesz potrzebować także mebli z drewna. W zależności od efektu, jaki pragniesz uzyskać, lepiej sprawdzą się gatunki o jaśniejszym lub nieco ciemniejszym wybarwieniu. Meble z prawdziwego drewna bywają jednak kosztowne, dlatego alternatywą mogą okazać się w takiej sytuacji meble z wysokiej jakości płyt, pokryte imitującą drewno okleiną dostępną w przeróżnych wariantach.

Klimatyczna sypialnia w brązach, drewnie i bieli.

Czy lepsze będzie wyposażenie w całości drewniane, czy też występujące z dodatkowym kolorem? Ponownie to wszystko zależy od tego, na jakim efekcie Ci zależy. Pierwszy wariant sprawdzi się w aranżacjach klasycznych i kolonialnych. W nowoczesnym wnętrzu drewno może wystąpić natomiast w towarzystwie bieli, z kolei w industrialnym – czerni. Duet drewna i bieli oraz drewna i czerni to absolutna klasyka.

Przytulne meble z oświetleniem

Co jeszcze odpowiada za przytulny charakter mebli, przekładający się jednocześnie na całe wnętrze? Z pewnością jest to oświetlenie! Oczywiście nie wszystkie meble mogą zostać zaopatrzone w taką funkcjonalność, jednakże jest ich więcej, niż może Ci się zdawać. Obecnie klimatyczne oświetlenie LED montuje się już nie tylko za przeszklonymi frontami witryn, ale i w komodach, barkach, szafkach RTV, a nawet na wezgłowiach łóżek skrzyniowych!

Drewniane, otwarte szafki wiszące z oświetleniem.

Jeżeli jest ono oferowane w danej serii opcjonalnie, zdecydowanie nie warto z niego rezygnować. Oświetlenie gwarantuje nie tylko przyjemną aurę po zachodzie słońca, ale i wpływa na funkcjonalność korzystania z mebla. Przykładowo, oświetlenie LED w witrynach pozwoli Ci pięknie wyeksponować ulubione przedmioty dekoracyjne. Listwa LED zamocowana na wezgłowiu łóżka umożliwi natomiast bezpieczne wstawanie w nocy bez potrzeby oświecania głównego światła.