Czego nie powinno zabraknąć w mieszkaniu starszej osoby?

Urządzając mieszkanie dla seniora, zatroszczmy się o to, aby była to przestrzeń nie tylko przytulna i klimatyczna, ale także bezpieczna. Powinna ona umożliwiać swobodne przemieszczanie się osób, borykających się z różnymi schorzeniami. Przed przystąpieniem do prac remontowych i wykończeniowych warto dowiedzieć się zatem, na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę!

Mieszkanie dla osoby starszej – czego unikać?

Podczas przygotowywania lub wyboru mieszkania dla osoby starszej należy oczywiście wziąć pod uwagę jej wiek i stan zdrowia. To jednak nie wszystko! Powinniśmy również założyć, że z biegiem czasu, ogólna kondycja seniora może ulec pogorszeniu. Dobrze zatem, aby jego mieszkanie już na wczesnym etapie zostało przystosowane do różnych sytuacji.

Co jest zatem ważne w mieszkaniu dla seniora?

  • Brak progów na łączeniach pokojów – obecnie nie są to już praktykowane rozwiązania, jednakże w starym budownictwie wciąż możemy się z nimi spotkać.
  • Usunięcie spod nóg i schowanie okablowania – wciąż rosnąca ilość elektroniki w domach wiąże się z większą ilością przewodów, nie zawsze zabezpieczonych. W mieszkaniu osoby starszej powinny zostać one ukryte.
  • Zrezygnowanie z dywanów i dywaników – śliskie chodniki, czy zagięte rogi stwarzają ryzyko poślizgnięcia się i upadku.
  • Kabina prysznicowa z szerokim wejściem oraz niskim progiem (w przypadku brodzika), zastępująca wannę.
  • Odpowiednia szerokość drzwi, która pozwoli na swobodne przejście z balkonikiem lub przejazd na wózku.
  • Obecność antypoślizgowych podłóg oraz nieimpregnowanie ich nabłyszczającymi, wygładzającymi preparatami.

Najlepsze meble i rozwiązania dla seniora

Głównym i najważniejszym wyposażeniem w domu osoby starszej są meble wypoczynkowe. Najlepiej, aby posiadały one podłokietniki, pozwalające na wygodne podparcie rąk oraz ułatwiające wstawanie. Idealnym modelem do domu seniora będzie fotel typu uszak, taki jak https://www.meblewersal.pl/2838-fotel-pixel.html. Poza miejscem na podparcie rąk posiada on również delikatnie zabudowaną przestrzeń górną, tzw. „uszy”, podtrzymujące głowę podczas drzemki. Pamiętajmy, aby meble tapicerowane nie były zbyt miękkie – może doprowadzić to do zapadania się, co utrudni osobie starszej wstawanie. Ponadto, miękkie podparcia i siedziska są także częstą przyczyną bólów pleców.

W mieszkaniu seniora niepraktycznym rozwiązaniem mogą okazać się wysokie meble skrzyniowe, czy też umieszczane przy suficie szafki. Wyposażenie, takie jak komody, witryny, regały lub półki powinny mieć taką wysokość, aby osoba starsza mogła z poziomu podłogi dostać się do przechowywanych w nich przedmiotów.

Zwróćmy również uwagę na wybór łóżka i materaca – w zależność od stanu zdrowia i schorzeń, zdecydujemy się w tym przypadku na inne rozwiązania. Materac, podobnie jak meble tapicerowane nie powinien jednak odznaczać się przesadną miękkością. Jest to nie tylko niezbyt wygodny wariant, ale również mogący utrudniać podnoszenie się i wstawanie. Chcąc znaleźć jak najlepszy i najbardziej dopasowany model, wybierzmy się z seniorem na zakupy do sklepu meblowego.

Kuchnia dla osoby starszej

Najdogodniejszym miejscem do ulokowania kuchni jest bliska odległość od drzwi wejściowych. Dzięki temu osoba starsza nie będzie musiała przenosić reklamówek z zakupami przez całe mieszkanie. Zabudowa kuchenna powinna ograniczyć się jedynie do szafek dolnych, zapewniających swobodny i bezpieczny dostęp do wszystkich przedmiotów. Doskonałym rozwiązaniem są wysuwane półki typu cargo, mogące pełnić funkcję spiżarni. Zadbajmy także o intuicyjne, proste w obsłudze sprzęty AGD. Zalecamy, aby zamiast kuchenki gazowej zdecydować się na płytę indukcyjną.