Jakie trendy wnętrzarskie były najpopularniejsze w roku 2020?

Zbliżający się ku końcowi rok, jak każdy poprzedni wniósł do wnętrzarskiego świata sporo świeżości oraz nowych trendów, które z pewnością pozostaną z nami na dłużej. Jakie rozwiązania, style i meble cieszyły się w tym sezonie największą popularnością? Sprawdźmy!

Wnętrza bliskie naturze i przyjazne środowisku

Rok 2020 był zdecydowanym powrotem do natury, którą przenieśliśmy do naszych domów. Niezwykle popularne i pożądane stało się tworzenie aranżacji pozwalających osiągnąć równowagę, spokój i harmonię, często występujących pod określeniem biofilia.

Bliskość natury jest odczuwalna przede wszystkim w barwach ziemi, takich jak beże, żółcienie, brązy, szarości, oliwka, czy pomarańcz, a także naturalnym świetle, nieograniczanym przez firanki lub żaluzje. Naturalne kolory mogą być obecne nie tylko na ścianach naszych wnętrz, ale również w tkaninach oraz dodatkach.

Powrót do natury przejawił się także wzrostem zainteresowania tradycyjnymi surowcami, takimi jak ponadczasowe drewno, rattan, kamień, terakota, szkło, marmur i wiklina. Wśród materiałów, należy wspomnieć o wełnie, bawełnie i lnu. Natura to również roślinność, której zgodnie z ideą biophilic design powinniśmy przygotować specjalne miejsce w naszym domu. Kwiaty doniczkowe mają wyjątkowe zdolności do ocieplania wnętrz oraz pozytywnego wpływu na samopoczucie.

Jednym z przejawów tego nurtu stało się ponadto kładzenie nacisku na zrównoważoną produkcję oraz stosowanie rozwiązań „eko”. Obecnie, coraz to częściej do produkcji mebli, jak i dodatków wykorzystuje się materiały biodegradowalne oraz poddane recyklingowi. Miejscem, w którym możemy szukać inspiracji i gotowych propozycji, jest sklep meblowy, zarówno stacjonarny, jak i internetowy.

Miękkie, obłe formy – stylowe meble z duszą

W minionym sezonie nastąpił również stopniowy odwrót od ostrych, prostych linii i kątów, zastępowanych przez miękkie, obłe i subtelne formy. Trend ten możemy zaobserwować przede wszystkim w meblach wypoczynkowych, takich jak wersalka EBRO o zaokrąglonych podłokietnikach https://www.meblewersal.pl/4517-wersalka-ebro.html. Ponadto, gięte formy wykorzystuje się również w stolikach kawowych, fotelach, czy też vintage komodach.

Geometryczne wzory

W opozycji do natury i obłych kształtów postawiono geometryczność. Regularne wzory, czyli kwadraty, prostokąty, romby i koła są obecne na tapetach, obrazach, tekstyliach oraz pozostałych dekoracjach. Owalne lustra, lampy z kloszami w formie prostopadłościanów, czy też stoliki kawowe na stożkowej podstawie wprowadzają do wnętrz wyrazisty i i nowoczesny charakter. Szczególnie dobrze prezentują się one we wnętrzach minimalistycznych, gdzie subtelnie przełamują ich ascetyczny wygląd.

Szkło i błysk – powiew luksusu

W tym sezonie jednym z przewodnich nurtów były również meble wykorzystujące szkło, zarówno dymione, kolorowe, jak i tradycyjne. Szklane blaty stołów, półki, czy też ławy kawowe nadają pomieszczeniom lekkości, a także mogą optycznie je powiększyć. Przykładem mebla, który doskonale łączy w sobie kilka trendów jest stół AGIS https://www.meblewersal.pl/6051-stol-agis.html. Okrągły szklany blat podtrzymywany jest na metalicznej podstawie – czyli kolejnym z popularnych  w tym roku akcentów. Metaliczne, połyskujące wykończenia w odcieniach złota, srebra, czy miedzi są dostępne m.in. w postaci kafelek, płytek ściennych, czy też opraw lamp lub luster.