Jak urządzić hol?

Hol, w zależności od specyfiki budynku jest pierwszym lub jednym z pierwszych pomieszczeń, przez które przeprowadzamy naszych gości. Analogicznie, jest to także pierwsze lub jedno z pierwszych pomieszczeń, które widzą oni w naszym domu. Warto zadbać zatem o to, aby hol już na wejściu robił odpowiednie wrażenie. Był miejscem urządzonym w sposób stylowy, schludny, a przy tym funkcjonalny. Jakie rozwiązania warto zastosować w holu?

Jak wygląda i czym tak właściwie jest hol?

Hol, często nazwany także większym i bardziej reprezentatywnym przedpokojem to ważne i specyficzne pomieszczenie w każdym domu. W nowym budownictwie najczęściej wejście do holu następuje wprost z niedużego przedsionka (wiatrołapu). Nie jest to jednak regułą i może zdarzyć się, że holem nazwiemy całą, otwartą przestrzeń od drzwi wejściowych, przy braku wydzielonego pomieszczenia na sień. Wtedy też hol będzie pełnić jednocześnie funkcję przedsionka. Przeważnie przyjmuje on kształt prostokąta, kwadratu, czy też litery „L”.

Hol to także miejsce, z którego rozchodzą się drogi do pozostałych pokojów oraz pomieszczeń w domu. W nowych budynkach jest on z reguły połączony z otwartą strefą dzienną – salonem, jadalnią oraz kuchnią. Ponadto, to właśnie hol wprowadza nas na schody biegnące na piętro.

Jak zaprojektować hol?

Jeśli na parterze, poza głównymi pokojami, tj. kuchnią, jadalnią i salonem, znajduje się także dodatkowa garderoba, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze, czy łazienka, przy projektowaniu holu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na „logiczne” umiejscowienie tych pokojów. Nie bez znaczenia pozostają także same drzwi – im więcej pomieszczeń, tym oczywiście więcej samych drzwi, co grozi ryzykiem doprowadzenia do pewnego chaosu. W takim przypadku możemy zdecydować się na otwarcie kuchni, salonu i strefy dziennej lub też wykorzystanie reprezentatywnych (np. szklanych) drzwi do połączonego z jadalnią pokoju dziennego. Pozostałe drzwi będą stanowić wtedy uzupełnienie takiej aranżacji. Bardzo ważne jest także to, aby przy projektowaniu parteru wraz ze wszystkimi pomieszczeniami zwrócić uwagę na sposób otwierania drzwi. Jeśli jest ich dużo, łatwo o pomyłkę w postaci powstawania kolizji podczas przemieszczania się i przechodzenia z jednego wnętrza do drugiego.

Projektując i wykańczając hol otwarty na inne pokoje, miejmy również na względzie, aby pozostawał on z nimi spójny. Warto zaznaczyć, że wszelkie zmiany w tych pokojach będą najpewniej pociągały za sobą konieczność zmiany stylistyki samego holu. I oczywiście na odwrót. Przy poszukiwaniu idealnego wyposażenia do holu, warto zapoznać się z ofertą sklepu meblowego.

Meble do holu

To, jakie meble znajdą się w holu, będzie zależeć przede wszystkim od jego układu i wielkości. Przykładowo, jeśli w naszym domu wyodrębniliśmy oddzielny wiatrołap, to właśnie w tym pomieszczeniu najpewniej zdecydujemy się wtedy na pakowną szafę z drzwiami przesuwanymi i dużym lustrem oraz ewentualną szafkę na buty. W takim układzie hol będzie spełniać przede wszystkim funkcję reprezentatywną.

Podstawowe meble oraz wyposażenie, na jakie warto znaleźć miejsce w tym pomieszczeniu to w szczególności:

1. Elegancka konsola, którą zastąpimy klasyczną komodę. Taka jak https://www.meblewersal.pl/7037-konsola-hilton-c-120.html. Konsola spełnia zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Nie powinna zostać jednak zastawiona zbyt dużą ilością rzeczy. Możemy umieścić na niej m.in. ozdobny pojemnik na często zawieruszane drobiazgi, np. klucze.

2. Wygodny fotel (np. fotel ELITE VELVET 1), puf bądź zgrabna, niewielka sofa, do ubierania butów, a także prowadzenia rozmów. Taki mebel przyda się również, gdy w domu zamieszkują osoby starsze, mające trudności z poruszaniem się.

3. Lustro. Stylowe lustro to idealny dodatek do każdego holu, zwłaszcza jeśli nie mamy takiego w przedsionku lub też, gdy sam hol spełnia jednocześnie funkcję wiatrołapu.

Szukasz mebli do swojego holu? Znajdziesz je w tym miejscu!